Brülörlü Gazlı Cihaz Tamiri

Brülörlü gazlı cihaz tamiri Brülör terimini yanma teriminden ayrı tutmak pek de mümkün değildir. Brülörlerin yakıtı kontrollü yakması ve ısıyı homojen olarak doğru kanala iletmesi yanma odaları sayesinde gerçekleştirilir. Yanma odaları sayesinde alevin ürettiği ısı enerjisi gerekli yerlere transfer edilir. Bir çok brülör markası ve çeşidi bulunmaktadır. Her ne kadar doğru cihaz ve doğru yakıt kullanılsa da her cihazda olabileceği gibi brülörlü gazlı cihazlarda arızalana bilir.

Cihazınızın arıza yapması durumda brülörlü gazlı cihaz tamiri yapan bir servisten yardım almalısınız. Brülörlü gazlı cihaz tamiri de diğer cihaz tamirleri gibi profesyonellik ve ustalık isteyen işlerdir bu nedenle kendi başınıza tamir etmeniz teknik bilgi birikimi ve ustalığınız yoksa imkansız ve tehlikeli olabilir.

Brülörlerin Sınıflandırılması

Brülörleri temelde üç ana gruba ayırmak mümkünüdür.

1. Çalışma prensibine göre

• Atmosferik brülörler
• Üflemeli brülörler

2. Kullanılan yakı cinsine göre

• Sıvı yakıt; motorin, fueloil, gaz yağı
• Gaz: LPG, LNG, biogaz
• Katı yakıt: Kömür, odun talaşı, kabuk

3. Yakıtın atomizasyonuna göre

• Yüksek basınçlı- püskürtmeli
• Alçak basıncı-rotatif
• Buhar ve hava parçalamalı

Brülörlü Gazlı Cihazların Çalışma Prensibi

Temelde çalışma mantığı oldukça basit olan bu cihazlar demir veya demir dökümden yada çelikten imal edilen kazanların içlerine ısıtmak için su ile doldurulur. Brülörün mekanizması sayesinde kontrollü ve yeterli şekilde kazanın içine gaz yayılır. Kazanın içi yeteri miktarda gaz ile dolduğunda suyu istenilen sıcaklığa getirmek için sistem çalışmaya ve suyu ısıtmaya başlar. Suyun sıcaklığını kontrol altında tutmak ve ayarlamak için yine brülörlerden faydalanılır.

Brülörlü Cihazlar Neden Arızalanır

Her cihazda olduğu gibi brülörlü gazlı cihazlarında bakım ve onarıma ihtiyacı vardır. Brülörlü gazlı cihaz tamiri yapan bir servisten yardım alarak düzenli ve doğru bakım ile cihazınızın kullanım süresini uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir