Fırın Brülör Tamiri

Fırın brülör tamiri genellikle brülörlerin yükse ısıya maruz kalması ve deformasyona uğramaları sonucu gerekmektedir. Brülörlerde meydana gelen herhangi bir arıza durumunda bakım ve onarım işlemi için teknik servis ekip desteği alınmalıdır.

Brülörler, cihaz türü ve modeline göre farklılıklar göstermektedir. Haliyle bu duruma bağlı olarak brülörlerde meydana gelen arıza durumlarının tamir ve onarım süreci de farklılık gösterebilmektedir. Genellikle brülör iç parçasında meydana gelen hasar sonucu brülör arızaya geçiyor ve teknik servis ekibi ihtiyacı duyuluyor.

Başlıca Brülör Arızaları Nelerdir

• Brülör kapağının yerine tam oturtulmaması sonucu üst ocak brülörlerinde isli veya hararetli yanma durumları gözlemlenebilir. Bakım ve onarım servisi ile irtibat kurarak gerekli talimatlar doğrultusunda siz de sorunu giderebilirsiniz.
• Brülör iç parçası dediğimiz aparatın yuvasından çıkması ve yuvasına iyi monte edilmemesi sonucu ocak isli bir şekilde yanabilir.
• Cihazda yedek parça değişimi gerçekleştiyse ve değişim esnasında kullanılan enjektör takımı cihaz modeline uygun değilse ocakta isli yanma, gaz kaçağı gibi durumlar gözlemlenebilir. Gaz kaçağı durumundan şüpheleniliyorsa, bakım ve onarım servisini aramadan önce gaz dedektörü kullanılarak cihazda gaz kaçağı sorununun mevcut olup olmadığı kontrol edilmedir.
• Enjektör değişimi yapılmasına rağmen ocakta hala isli yanma ve gaz kaçağı durumu gözlemleniyorsa termokuplun test edilmesi gerekmektedir. Isı değişimi olmasına rağmen termokupl içerisinde bulunan ısı direncinde değişim olmuyorsa, termokupl değişimi yapılmalıdır.
• Fırın içerisinde bulunan pilot alevinde sönme durumu oluşuyorsa pilot alev ayar vidasının gevşetilmesi gerekmektedir. Tam tersi durumlar ise pilot alev vidasının sıkılması gerekmektedir.

Fırın Brülörlerinde Yanma Ayarı Nasıl Olmalıdır

• Enjektör çapı cihaz modeline uygun olmalıdır.
• Termokupl ayarlaması yapılarak cihazın sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanmalıdır. Birçok arızanın temelinde termokupl yatmaktadır.
• Pilot ayar vidasının, istenilen yanma ayarına göre gevşetilmesi veyahut sıkılması gerekmektedir.
• Pilot alev boyunun, termokupl ile temas edip etmediği incelenmeli ve gereken durumlarda müdahale edilmelidir.
• Fırın türü önem arz etmeksizin herhangi bir sebepten kaynaklı brülör alevinde sönme gözlemlenebilir. Lakin sönme durumunun ardından gaz otomatik bir şekilde kapanır. Gaz emniyeti dediğimiz bu özellik çalışmıyor ise acilen teknik servis ekibi çağrılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir