Gazlı Ocakların Periyodik Bakımı

Gazlı Ocakların Periyodik Bakımı Periyodik gaz sobası bakımı için teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz. Gaz ocağı, kontrol paneli, ana gövde, havalandırma levhası, arka levha, masa üstü, ızgara, gaz kontrol düğmesi, brülör ve kafa, gaz girişi, termokupl ve ayak. Endüstriyel gaz brülörlerinin arızası gaz musluklarından, gaz kontrol düğmelerinden, yanlış gaz bağlantılarından kaynaklanabilir.

Gazlı Ocakların Montajı Nasıl Yapılır

Bir gaz ocağı kurarken, kalifiye işçiler çalışma basıncı ve gaz bağlantılarının doğru şekilde yapılmasını sağlamalıdır. Düz zemine yerleştirilmiş sobalar yerleştirilecek zemine kurulmalıdır. Yanlış montaj daha fazla sorun yaratacaktır.

Cihazın arkasındaki gaz girişi, gaz kaçağı olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Brülör LPG ile çalışacaksa, yedek parçalarla birlikte verilen hortum kullanılmalıdır. Bir gaz ocağı kurarken, filtre kaputun altına yerleştirilmeli ve soba talimatlarda verilen mesafeye yerleştirilmelidir.

Bir Gaz Ocağını Nasıl Temizler ve Bakımını Yaparsınız

Gaz ocağındaki günlük temizlemeye ek olarak, en az altı ayda bir düzenli bakım gerekir. Sobanın yüzeyi ılık suyla ve sabunla, soba soğumadan önce yumuşak bir bezle temizlenmelidir. Kimyasal temizleyiciler kullanılmalıdır, ancak ocağı çizecek tuz, cif ve yağ çözücülerin gibi aşındırıcı lekeler kullanılmamalıdır. Temizlik için basınçlı su ve buhar kullanılmamalıdır.

Gazlı Ocaklar da Görülen Arızalar Nelerdir

• Çoğu zaman, küçük gaz problemleri ılımlı olmayan durumlarda ortaya çıkabilir.
• Direnç ve termostat arızaları doğal gaz ve LPG brülörlerinde görülür.
• Doğal gaz brülörleri ve LPG’de göz tıkanması oluşabilir.
• Şömineden çıkan yangın çok geniş veya alçaksa, şömineye zarar verir.

Gaz brülöründeki alev ayarlayıcıyla temasa geçerek alev ayarlaması yapabilirsiniz. Bunu yapmamak, çok sıcak brülörlerde tencere ve tavaların zedelenmesine ve yangının yanmasına neden olur. Bu aşırı enerji tüketimine neden olmakla birlikte zararı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir