Lokanta Ocağı Tamiri

Lokanta ocağı tamiri ocak türüne göre değişkenlik gösterebilir ve uzman bir teknik servis ekibi tarafından yerinde müdahale edilmesi gereken tehlikeli süreçler içerir. Ocaklarda genel olarak gaz ve elektriğin bir arada çalışmasını sağlayan bir sistem bulunmasından kaynaklı, arıza durumları yüksek tehlike arz edebilen seviyelere çıkabilir. Bu sebeple tamir ve bakım alanında uzman ocak tamircileritarafından arıza tespit edilmeli ve yerinde uygulanan yöntemler ile sorun giderilmelidir.

Lokanta Ocağı Arızaları Nelerdir

Teknik servis ekiplerinin sıklıkla karşılaştığı arızalar arasında genellikle en başta Termokupl materyalinde meydana gelen arızalar bulunmaktadır. Termokupl, iki farklı metal alışımının kullanımı sonucu üretilen sıcaklık ölçü cihazıdır. Sorunsuz çalışan bir termokupl, ısındığı takdirde içerisinde bulunan direnç değerinin ısıya paralel bir şekilde değişmesi sonucu anlaşılır. Arıza durumların da ise termokupl parçasının uç kısımlarından ölçüm yapıldığı takdirde ısı direncinin değişmediği gözlemlenebilir. Arızalı olan parça kısa süre içerisinde değişmelidir.

Termokupl Değişimi Nasıl Yapılır

Öncelikle ocağın gaz bağlantısı kesilmeli ve ardından ocağın ön ve arka kapakları açılmalıdır. Açma işleminin ardından arızalı olan termokupl parçası sökülmeli ve yenisiyle değiştirilmelidir. Cihaz test edilmeden önce valf bağlantı kolu dediğimiz kısımda gaz kaçağının mevcut olup olmadığı öğrenmek amaçlı gaz dedektörü kullanılmalıdır ve sorun tespit edilmediği takdirde ocak kapatılarak cihaz test edilebilir. Tedbiri elden bırakmamak adına arızalı parçanın değiştirilmesi için ocak tamir servisi ekibi de çağrılabilir

Ocaklarda Oluşabilen Farklı Arıza Durumları

• Ocağınız hiçbir şekilde çalışmıyorsa, yani ne elektrik alıyor ne de gaz veriyorsa cihazın sigorta kısmında bir arıza oluşmuş olabilir veyahut yüksek voltaja bağlı olarak sigortası atmış olabilir. Ocağın fişini çıkartıp tekrar takarak, elektrik vermeyi deneyin.
• Ocak üzerinde bulunan çakmaklar çalışmıyorsa, gözler tıkanmış olabilir ya da ateşleme switchi elektrik almıyor olabilir. Bu sebeple elektrik akımını incelemelisiniz ve ocağın bulunduğu mekândaki sigortayı kontrol etmelisiniz. Bazı arıza durumlarında ateşleme switchlerinin değiştirilmesi gerekiyor.
• Ocağınız gaz vermiyorsa, gaz borusu hasar görmüş olabilir. Boruyu incelemelisiniz ve bükülme söz konusuysa gazlı ocak tamiri teknik servis ekibi çağırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir