Pasta Fırın Tamiri

Pasta Fırın Tamiri fırınınızı geliştirmek için özenli ve özenli çalışarak profesyonel ekibimizden faydalanabilirsiniz. Kırılmış, hasar görmüş veya bakım süresi geçen fırınlar için, kek tamir ve bakım teknik servisine başvurmalısınız. Bir ev fırını ya da endüstriyel bir mutfakta kullanılan bir fırın olsun, ekipmanınız sorunlara neden olabilir. Uzun süreli kullanım, yanlış kullanım, bakım gerektirmeyen, yüksek sıcaklıklar bileşenlerin aşınmasına neden olabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, fırınla iletişim kurmalısınız.

Pasta Fırını Çeşitleri Nelerdir

• Konveksiyon fırınları
• Fırın kombinasyonu
• Gaz taşınım fırınları
• Elektrikli konveksiyon fırınları

Konveksiyonlu Fırın ile Kombimatik Fırınlar Arasındaki Fark Nedir

Konveksiyonlu fırınlar, bir enerji kaynağı tarafından ısıtılan bir pervane ve havanın yardımı ile fırında dolaşır, yiyecekleri daha hızlı pişirir ve yiyeceğin her tarafını aynı eşitlikte pişirir. Bir konveksiyonlu fırında, hamur işleri, özel ekmekler, baklava, hamur işleri, patates kızartması, ızgara et pişirilebilir.

Kombine fırınlar müşterilerin önünde kullanım kolaylığı sağlar, eski çeşit fırına göreyse daha sağlık çerçevesin de pişirme imkanı sağlamaktadır. Gazmer sertifikaları ve CE sertifikalı gaz modelleri çok kullanışlıdır. Bu, eski fırın tipine kıyasla enerji tasarrufu sağlar.

Bir Konveksiyonlu Kek Fırını veya Pasta Fırını Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Konveksiyon fırın ve kombi fırın kullanımında bir fark yoktur. Kullanılacak yakıt tipinin elektrik mi, gaz mı yoksa doğal gaz mı olduğuna karar vermek önemlidir. Bir konveksiyonlu fırında, kokuları ve buharları çıkarmak dışında havalandırma gerekmez, bir gazlı fırında havalandırma gerekir. Bu, gaz nedeniyle odadaki odada fazla oksijen kalmamasından ve düşük gaz basıncı veya düşük kaliteli gaz kullanımı nedeniyledir.

Kombinatoryal bir fırında 380V üç fazlı elektrik bağlantısı gereklidir. Bir gaz fırınında 30mbar basınç ve doğal gaz fırınında 20mbar basınç. Kek fırını temizliği ve bakımı için teknik servisler aranmalıdır. Her gün temizlenmesine rağmen, en az altı ayda bir düzenli bakım gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir