Restaurant Ocak Tamiri

Restaurant ocak tamiri yüksek tehlike arz eden durumlar barındırmasından kaynaklı işinin ehli ve tecrübeli ocak tamircileri tarafından gerçekleştirilmelidir. Zira günümüzde işletmelerin büyük çoğunluğu doğalgaz ve Lpg ile çalışan sanayi tipi ocaklar kullanmaktadır. Bu ocak tiplerinde düzenli olarak bakım uygulanmalı ve gerektiğinde teknik destek alınmalıdır.

Restaurant Ocakları Arıza Çeşitleri Nelerdir

• Sanayi tipi işletme ocaklarında genellikle en sık karşılaşılan arıza çeşidi gaz kaçaklarıdır. Cihazın musluk kısmında meydana gelen bir hasar sonucu veyahut yanlış bir ayarlama sonucu gaz kaçakları meydana gelebiliyor. Cihazınızda gaz kaçağı arızası olup olmadığını anlamak için sabun köpüğü ya da gaz dedektörü kullanabilirsiniz. Kesinlikle ateş kullanarak gaz kaçağı test etmemelisiniz. Sorun tespit işleminin ardından ise ocak tamir servisi çağırmalısınız.
• Gaz düğmeleri açılmayabilir. Bu arızanın giderilmesi için öncelikli olarak üst yuvarlak kep dediğimiz kısımların delikleri incelenmeli ve tıkalıysa temizlenmelidir. Temizleme işleminden sonra test edebilirsiniz. Hala çalışmıyor ise bu sefer cihazın üst kapağı açılmalı ve yanmayan ocak gözleri uygun bir anahtar yardımı ile açılarak içeride birikmiş olan pislikler temizlenmelidir.
• Gaz kesme durumu ile karşılaşılabilir. Genellikle bu sorunun arka planında termokupl cihazında meydana gelen arızalar yer almaktadır. Cihazın ön ve arka kısımları açılarak ocak termokupl değişimi gerçekleştirilmelidir.
Rezistans ve termostat sistemlerinde arıza oluşmasından kaynaklı, fırın çalışmayabilir.
• Gaz ayarının bozulması ya da yanlış ayarlanmasından kaynaklı ocak gözlerinden isli yanma durumları meydana gelebilir.

Restaurant Ocak Bakımı Nasıl Olmalıdır

• Limon suyu kullanarak ocağınızı bakterilerden arındırabilir ve göz alıcı bir parlaklık verebilirsiniz.
• Ocağınızın üstüne bir miktar sirke ve karbonat dökün. Ardından ılık su ile ıslatılmış bir bez ile ocağın üzerindeki karışını iyice yayın ve gece boyunda o şekilde bekletin. Ertesi gün kalın bir bez ile ocağınızın üstünü temizleyin. Bu işlem ocak gözlerinin ve ateşleme swihtcinin tıkanma riskini büyük oranda minimuma indirgemektedir.
• Ocağın alt kısmında bulunan fırın içerisinde islenme veya paslanma durumları mevcut ise bir gazete parçası alarak ıslatın ve odun külüne batırın. Ardından bu gazete ile fırın içerisinde ki isli kısımları temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir