Yemekhane Gazlı Ocak Tamiri

Yemekhane gazlı ocak tamiri ve bakım işlemlerinde firma kalitesi son derece önem arz etmektedir. Zira yemekhane tipi gazlı ocaklar genellikle büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır ve herhangi bir arıza durumunda acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Yanlış müdahale sonucunda ise sistem tamamen zarar görebilir. Yerinde tamir uygulanmalı ve piyasa geneli incelendiği takdirde uçuk fiyatlar sunulmamalıdır.

Ne Tür Arızalar İle Karşılaşılabilir

• Genellikle ocak üzerinde bulunan çakmakların çalışmaması veyahut düğmelerin hasar görmesi ve arızalanması sonucu ocak tamir servisi çağrılmaktadır.
• Ocak enjektörleri arızalanmış olabilir. Zira hassas bir yapıda olmalarından kaynaklı dikkatsiz kullanımlarda çabuk hasar görebiliyorlar.
• Ocak üzerinde bulunan gözlerden alev istenilen şekilde çıkmıyor olabilir. Yani gaz ayarı yapılmasına rağmen daha az veyahut daha çok alev çıkıyor olabilir.
• Sistemin iç parçalarında arıza oluşmuş olabilir. Özellikle fırınlı ocak tamiri işlemlerinde sık karşılaşılan ve dıştan belirgin olmayan arızalardır.

Bahsetmiş olduğumuz arıza durumlarında veyahut benzeri bir tespit sonucunda gazlı ocak tamir servisi ekibi çağırmalı ve acilen müdahale edilmelidir. Zira küçük bir arıza durumu dahi olsa, ilerleme gösterebilir ve tüm iç sistemin hasar görmesine yol açabilir.

Sıkça karşılaşılan arızalar arasında bulunan ocak çakmaklarının çalışmaması genellikle çakmak bujilerinin kırılmasından kaynaklı veyahut ateşle switchinin hasar görmesi, arızalanması sonucu oluşmaktadır. Bazı nadir durumlarda ise ocak gözlerine sıvı kaçması ve gözlerin tıkanması veyahut sıvının ateşleme switchini ıslatması sonucu arıza oluşmaktadır.

Endüstriyel Ocak Kullanımında Düzenli Bakım

Yemekhaneler genellikle yoğun bir şekilde yemek üretimi yapılan çalışma sahalardır. Bu sebeple kullanımı gerçekleştirin endüstriyel gazlı ocakların tamir bakımları düzenli olarak ocak tamircileri tarafından yapılmalıdır. Zira ocaklar, yemekhanedeki iş düzeninin kusursuz bir şekilde ilerlemesinde önem rollere sahiptirler. Bakım ve tamir işlemlerinin aksatılmaması sonucu, yemekhanede ki iş düzeninin de bozulmaması sağlanır.

Uzman kişi harici kimseler tarafından ocakların iç sistemlerine müdahale gerçekleştirilmemelidir. Herhangi bir arıza tespiti durumunda teknik servis ile iletişim kurulmalı ve o şekilde bir müdahale uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir